Sosyal Medyada Yaratıcı İçeriğin Önemi

 

“Başkası olma kendin ol”

Enis Baruh - Wanda Digital - Creative Group Head

Enis Baruh – Wanda Digital – Creative Group Head

Ünlü düşünür, yazar, şarkıcı, idol insan Sezen Aksu böyle yazmış. Tarkan da öyle seslendirmiş. İşin özü tabi ki Mevlana’ya dayanmakta; Nedir o kalpli, çiçekli çerçeveler içinde sosyal medyalarda görmeye alışık olduğumuz söz;

“ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol.”

OKUYUCU APTAL DEĞİLDİR.

Okuyucu, izleyici aptal değildir. Kendin gibi değil de başkası gibi yazmaya çalıştığında hemen anlar, kelimeler sırıtır.
Senaryoda ve hatta sosyal medyada da bu böyledir. Belki terminolojik olarak açıklama getiremezsiniz ama “bi garipti, ne bileyim yavandı, hiç olmamış” gibi cümlelerin nedeni aslında bu tutarsızlıktır. O karakter, o cümleler ile tutarsız kalır. O zaman da cümleler sırıtmaya başlar.

TUTARLI OLUN, KENDİNİZ OLUN.

Yaklaşık 10 senedir ekmeğini reklam yazarlığından çıkarmış biri olarak en sık karşılaştığım soru, nasıl yaratıcı olabiliriz, ne yapsak da yaratıcı işler çıkarırız oluyor. Yazıda yaratıcılık kendinize ait olan dil yapısını yansıtmaktan geçer.

En basitinden sürekli her yazısında seksten bahseden bir kadın, her konuyu bel altına getiren bir yazar düşünün. Düşündünüz değil mi? Heh! Kafanızda bir isim canlandı di mi? İşte bu tutarlılıktır. İşte bu dil farklılığıdır. Daha sonraki aşamalarda markalaşmadır.

İÇERİK YAPINIZI TÜRÜNÜZÜ GENİŞLETİN.

Kendi arkadaşlarınızı düşünün, bilgili adamı dinlersiniz, komik adamı dinlersiniz, garip deli adamı –hoşunuza gidiyorsa – dinlersiniz. Peki kimi dinlemezsiniz? Başkaları ile sürekli aynı şeyi söyleyen kişiyi dinlemezsiniz. Zaten senden önce 150 kişi aynı cümleyi aynı kalıp içinde kurduysa dinlemez ve O-KU-MAZ-SIN.

HER CÜMLEDE +1 KURALINI UYGULAYIN

Yazılan her cümlede +1 kuralını gerçekleştirmek kişisel farklılaşmaya neden olacaktır. Peki nedir bu +1 kuralı;

Herhangi bir cümleyi kopyala yapıştır yapmak yerine onu küçük olsa bile farklılaştırmak veya kendi tarzında söylemek +1 kuralıdır.

Örnek: Günaydın tweetlerini ele alalım.

Standart: Günaydın

+1’li halleri: (hepsi twitter’dan alınmıştır)

  • Günaydın sucuklu yumurta da yaparım kariyer de
  • Gün aydın Gece Manisaasdasfsag
  • Günaydın mesajını buraya bırakıyorum ihtiyaç halinde kullanın.

Dünyanın bir çok önemli edebiyatçıları aynı şeyi söylerler;

Ne söylediğin önemli değil, nasıl söylediğin önemlidir.

 

ÖZET GEÇ BÖLÜMÜ:
İçerik boş bile olsa sırf o kişi söylediği için değerli oluyorsa bunun nedeni o içeriğe kendinden bir şey katmasıdır, değişmesindedir haliyle gelişmesindedir.

 

Bu yazı konuk yazarımız Enis Baruh tarafından adMingle için yazılmıştır.

Leave a Reply