Gazeteci Gözünden Sosyal Medyada Haber Üretimi Ve Paylaşımı

Serhat Ayan Gazeteci

Serhat Ayan
Gazeteci

Sosyal medya dediğimiz şeyin içinde iki önemli kavram bulunuyor: Sosyal ve medya. 20 yılı aşkın bir süre gazete, radyo ve televizyonlarda çalışmış biri olarak medya konusunda sıradan halkın medya beklentilerini biliyorum.

Benim şimdiye kadar halkın beklentilerinden öğrendiklerimi özetlemek gerekirse:

 1. Halkımız daha az okumak istiyor
 2. Halkımız daha hap bilgiler edinmek istiyor
 3. Halkımız görsel ağırlıklı bilgiyi daha seviyor ve paylaşmaya daha kolay motive oluyor
 4. Halkımız için bilgiyi herkesten önce almak istiyor
 5. Halkımız bilgiyi daha zeki görünmek için paylaşıyor
 6. Halkımız için bilgi almaktan çok bilgiye sahipmiş imajı yaratmak daha önemli

Bu bilgiler ışığında sosyal medya ortamında daha okunaklı biri olmanızı sağlayacak minik ipuçlarını masaya yatıralım:

 1. Bir şeyi ilk söyleyenden çok, doğru ya da yanlış, daha enteresan bir bakış açısı getirenler ilgi çeker. Futbol maçının sonucundan çok maç sırasında gözden kaçan bir minik ayrıntı sizi yıldız yapabilir.
 2. Meraklı olun, ancak tatmin olmayın. Meraklı olanlar bazen zaman ve şartlara, hatta kendine rağmen çok enteresan bilgi birikimine sahip olur. Bilgi birikimi ise daima içeriğe dönüşür.
 3. Bir şeyi uzun uzun, birkaç mesajda anlatmanız şart değil. Çünkü insanlar aptal değil. Eğer uzun yazmak isterseniz bloglar ve gazeteler var. Eğer sosyal medyadaysanız özne, yüklem ve nesne kullanın. Dolaylı tümleçleri bırakın. Söyleyiverin. Olsun bitsin.
 4. Resimle paylaşmak Twitter’da yaklaşık 20 karakter daha az yazmanıza neden olacaktır. Ancak bir resmin birkaç sayfa yazıdan daha etkili olabileceğini göreceksiniz.
 5. Bir konuyu tüm yönleriyle vermek yerine insanların onu tamamlayabileceği şekilde vermek, insanlara kendilerini zeki hissettirir. Kendini zeki hissettirmek bir içerik sağlayıcının tepe noktası, Nirvanası’dır.
 6. Sanatçı, gazeteci, sporcu ya da politikacı olmayanlar… Bir başka deyişle tanınmışlık iksirini henüz tatmamış olanlar, aslında sosyal medyanın en güçlü varlıklarıdır. İstedikleri soruyu sorabilir, istediğini söyleyebilir, doğruyu bulana dek istediği kadar yanlış şey söyleyebilir, istediği eleştiriyi getirebilir. Bu gücü ziyan etmeyin. Sonuna kadar kullanın.
 7. Bugün sosyal medyaya neredeyse klozet kapağından dahi girilebiliyor. Her daim yanınızda olan laptop, tablet ve telefonlardan Twitter’a girebiliyorsanız, bir olayı görür görmez paylaşın. Ertelemeyin. Sosyal medyada deja vu prim yapmaz. Birinci yazan like ya da retweet alır, ikinciye gönül bağı kalır.
 8. Kelime oyunları candır. Dilini iyi kullanmak, kavramları birbirine farklı bağlaçlarla bağlamak, bir kelimeyi yan anlamlarıyla öpüştürmek; bir diğer deyişiyle kelimelerle tango yapmak sizi yıldız yapar. Suyun 100 derecede kaynamasından daha tartışılmaz bir kuraldır bu. Ama dikkat edin: Başarısız bir söz sanatı kullanımı da sizi maymun yapar.

 

Bu yazı konuk yazarımız gazeteci Serhat Ayan tarafından adMingle için yazılmıştır.

Leave a Reply