HER SARKANA ASILMAYACAN / ZEYNEP KARAKOÇ

d4bae9c6242dc747f48ebcfec643c691

HER SARKANA ASILMAYACAN

Koltukta oturuyorum.. Her zamanki gibi sigaramı içiyorum yavaş yavaş… Koltuğu dillerine doladılar, mevzu yapıyorlar. Herşeyi mevzu yapabilirler, ben de dinleyebilirim. Koltukta ya da koltukta oturup onları dinlemekte ya da evde olmakta bir sorun yok. Sorun yoksa bence mevzu da yok.

90ce50ce0ea8fe173707b5c5358d4096

Paldır küldür kapıdan giriyorlar. “Enerjinizi sike” diye düşünüyorum, düşüncem görüntüye dönüşüyor ve duvarda neon ışıklarla “SİKE” yazıyor. Gülümsüyorum, bu sırada salona giriyorlar. Suratımdaki sırıtışa ve baktığım yere, duvara bakıyorlar. “Ooo koltukla duvar arasında elektriklenme” diyor Bazal. “Sen önce kendi ismine…” diye cevap veresim geliyor, cevabı veremeden kendi düşünce akışıma kapılıyorum. Bu çocukla benzer bir hikayemiz var. Biyoloji öğretmeni olan babası, elemanın adını “Bazal” koymuş. Neymiş, bazal metabolizma gibi olsunmuş, sakin, durgun. (Pek olmamış). Benim de coğrafya öğretmeni annem ismim Cemre olsun istemiş. Aile itiraz etmiş, Cemre kız ismi, koyma diye. Annem direnmiş, ismim Cemre olmuş. Erkek Cemre ve Hareketli Bazal. Bundan başka da pek ortaklığımız yok aslında ama seviyorum Bazal’ı.

Ben, Bazal’ın bazal metabolizmasını üstüme alınmış bir şekilde koltukla bütünleşmiş, bunları düşünürken gecenin planı çoktan yapılmış. Evde bir iki bira içilip dışarı çıkılacakmış. Gelmememe çok alışıklar. “Cemre gelmez” evin bir nevi mottosu artık. O yüzden teoride de pratikte de katılmam onlara, onlar benim sigarama katılır ancak. Biralarını kapıp oturma düzenini alıyorlar. Sürekli konuş konuş konuş. Herşeyden konuşuyorlar. Dinliyorum. Bazen dinlemediğimi düşündüklerini biliyorum, ama ben aslında hep dinliyorum. Cenk “Murat’ı da çağıralım mı?” diyor. “Gözümüz iki manita görsün ya diye dolanıyordu bugün” diye ekliyor. “Çağırmayın piçi” diye aklımdan geçirirken, Serkan atlıyor “boşver ya, biz bize takılalım”. Duvarda neon “HİÇ” yazıyor. Arkadaşlarını tanımadığımı düşünüyorlar ama hepsini tanıyorum.

tumblr_m5rxdhqkwd1qdok4ro1_500

İkinci biralarını neden yavaş içtiklerini biliyorum. Bira bitince çıkılacak. Ama hepsi yeni yakacağım sigarayı da beklemek istiyor. Aslında hepsi bir yandan da evde oturmak istiyor ama çıkıyorlar. Çünkü çıkmaları gerektiğini düşünüyorlar. Çok üzmüyorum piçleri, uzatmadan yakıyorum sigarayı. Bazal atlıyor hemen sigaraya, ağzında sigara ayağa kalkıp koltuğa üçlü çekiyor sağolsun. Hem gözlerimi deviriyor hem gülüyorum.

Bağıra bağıra çıkıyorlar evden. İçimden “ayılar” diye geçirirken elimi laptopa uzatıp kucağıma alıyorum ve 2 farklı renkte 15 metrelik led ışık şeridi sipariş ediyorum. Duvara ayılar yazmaya karar veriyorum, rengini gelince seçerim. Bir yandan da metrobüsü düşünüyorum, katı olan insan bedenlerinin hal değiştirip sıvı olmaya ve bulundukları kabın şeklini alırcasına metrobüse sığmaya çalıştıkları sevimsiz yolculuk aletine binecekler diye geçiriyorum içimden. Koltuk çok rahat.

28ddfd473789c255cd14d69fe711ecd1

Daha bir saat geçmeden geri dönüyorlar. Hiç gitmemişlercesine aynı enerjiyle, aynı gülüşme ve geyik potansiyeliyle salona giriyorlar. Ama belli, bu sefer bir mevzu var. Gözler Bazal’da, gülüşmeler devam ediyor. Bazal da gülüyor. “Ne yaptın?” diye direkt ona soruyorum. “Asıldım” diyor, kopuyorlar. Sakinleşmelerini bekliyorum, Serkan anlatmaya başlıyor. Metrobüse binmişler, hiç de kalabalık değilmiş-miş-miş, bu bölümleri geçsek diye sabırsızlanıyorum içimden. Kıvırcık saçlı bir kız binmiş sonra. Cenk burada araya girip, Bazal’a “abi kız arkaya doğru gelirken ben seni kestim, fark etmiş miydin sahi?” diye soruyor. Bazal, fark ettim abi diyor, ne zaman kıvırcık görsek yapıyorsun zaten… Serkan neyse deyip devam ediyor. Kız, bunlardan bir durak önce inmiş. Bunlar da kapının önünde dikiliyorlarmış. Kız düğmeye basıp kapıya doğru gitmiş, yüzü kapıya dönük beklerken fırlama Bazal kızın çantasından sarkan kırmızı renkli ipimsi şeyi fark etmiş. Durağa gelip kapı tam açıldığında da Bazal, ne akla hizmet öyle bir şey yaptığını bilmiyormuş, uzanıp ipin ucunu tutuvermiş. Bu sırada kapı açılıp kız inince ipimsi ve devamı Bazal’ın elinde kalmış. Bunlar ne olduğunu anlayamadan kapı kapanmış metrobüs hareket etmiş. Bu sırada bir posta daha kopuyorlar. Ben gülmüyorum. Bu hikayenin sonu hayırlı değil. “Ne yaptınız abi sonra” diyorum. Gülüşmeler bitince Cenk devam ediyor. İpin ucunda cüzdan varmış. Bir sonraki durakta inip ters yöne binmişler ve kızın indiği durakta inmişler. “Yetişebilecektiniz sanki” diyorum, Bazal gülerek “belki kaybettiğini fark etmiş, düşürdüm mü acaba diyerek geri dönmüştür diye düşündük” diyor. Tabi ki de ne kız ne kıvırcık saç varmış ortada. Bunlar da işte, eve dönmüşler. Duvarda neon ışıklarla “AFERİN” yazıyor.

8494b616c87c0b7c8c72648e6a2254a9

Akşam konuşmalar, biralar, sigaralarla geçiyor. Ertesi gün iş yok, kafalar rahat. Ben bile alıştım haftasonu evin kalabalıklaşmasına. Goygoylu klasik bir Cumartesi geçiriyoruz hep beraber. Ertesi akşam klasiklerden “çıksak mı çıkmasak mı?” tartışmaları sürerken Cenk’in telefonu çalıyor. Arayan Murat. Ayının şen kahkahalarını biz bile duyuyoruz. Gülmekten konuşamıyor. Sonunda “abi Bazal ne yapmış öyle, siz ne yaptınız ya” diyor. Bizim salaklar özünde özel olup iktidarın kanalı haline gelmiş bir kanalın ana haberine çıkmışlar. Metrobüsün kamera görüntüleri gösterilmiş ve “hırsızın rahatlığı hayret ettirdi” gibi bir konuyla haber olmuşlar. Murat’ın kahkahaları telefondan yankılanmaya devam ederken Cenk telefonu kapatıyor ve polemikler başlıyor. Her kafadan bir ses çıkıyor. “Abi nasıl yaa, nasıl bu kadar hızlı” “ne kadar netmiş ki görüntüler bu adam tanımış hemen” “evden çıkamam, ben artık hayatta evden çıkmam” “abi biz niye bugün kızı bulup cüzdanı vermedik ki” “abi polis şimdi benim peşimde mi yani” cümleler havada uçuşuyor, salon, kafası karışık bir insanın meydan savaşı yaparmışçasına çarpışan düşünceleriyle dolu bir beyne dönüyor.

3f8a19e549284a8a7efb61763b6cd02e

Sonunda Serkan “abi açın haberi bulmaya çalışalım” dediğinde herkes en azından asgari bir bilinç düzeyinde buluşmuş oluyor ve seslerin kesilmesi benim yüzümü güldürüyor. Haberi bulmak hiç de zor olmuyor. Bulduğumuzda gördüğümüz manzara ise Bazal’ı oldukça zorluyor. Ana haber biteli sadece 2 saat olduğu halde video 50.ooo’nin üzerinde izlenme almış. Bazal odada volta atmaya başlıyor.  Uzun münakaşalar sonucu şuna karar veriliyor; Cenk haberi yapan kanala gidecek ve aslında amaçlarının hırsızlık falan olmadığını anlatıp bunu haber yaptırmaya çalışacak, Serkan önce bankacı arkadaşı aracılığıyla kızın adresini bulmaya çalışacak, bulamazsa başka yol bulacak ama bir şekilde kızı bulacak, Bazal ise…hahahaha, işte şimdi gülme sırası bende. Koltuk bana dış gözlemci yeteneği veriyor ve bir önceki geceden beri burnumun dibinde olan muhabbetler, heyecanlar, tepkiler beni güldürüyor. Neyse, Bazal endişeli ve gergin bir tonla, “tamam koltuk, gül sen, elbet sen de düşeceksin” gibi isim göndermeli bir çıkış yapıyor. Cenk’le Serkan dışarıda, kanalda orada burada koşuştururken, yerinde durmaktan nefret eden Bazal evde oturacak. Çünkü polis her yerde Bazal’ı arıyor olabilir. Elbet gülüyorum. Buna gülmeyecek de neye güleceğim.

Cenk ve Serkan çıkınca evde tam Bazal’la yalnız kalıyoruz ki zil çalıyor. Tahmin edersiniz ki Bazal’da bir paniklemeler, anksiyete artışları falan. Kıs kıs gülüyorum. O derin derin nefes alırken ben yavaşça kalkıp kapıyı açıyorum. Murat gelmiş. Elbet sırıtkan. İçeri girdiği gibi Bazal’a, “abi hayret bir adamsın hakikaten” diyor. Bazal sadece “hee” diyebiliyor. Hemen ardından Murat bombayı patlatıyor; “abi ben Madagaskar’a gidiyorum”. “HAYDAAA”.

“Abi bi dur ya, sen bi dur bence” diyorum. Konu şimdilik kapanıyor.

Birinci Bölümün Sonu 

 

2.Bölüm için buyrun

Leave a Reply